• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası

HİJYEN
Aslı cateringde lezzet ustası olan aşçılarımız tarafından en kaliteli malzemeler kullanılarak üretilmekte olan yemekler, günlük temizlik teftişi yapılarak%100 hijyenik mutfaklarımızda hazırlanmakta, sıcaklık durumu, nem oranı ve yemeğin türüne göre özel kaplarda saklanmaktadır.

Hijyen Politikamız

Aslı  Catering, üretimin öncesinde, üretim sırasında ve sonrasında hijyene büyük önem vermektedir. Şirketimiz; insan sağlığına verdiği önemin bir parçası olarak faaliyetlerini Gıda Mühendisi’nin yönetiminde gerçekleştirir.Tesisin genelinde hakim olan hijyen; depolar, üretim alanı ve yemek nakil araçlarına kadar tüm departmanlarda kendini hissettirmektedir.

Üretim Alanlarına Giriş ve Personel Kıyafetleri
Üretim alanında üretimle ilgili tüm personelin ağız maskesi ve bone takma zorunluluğu vardır. İmalat personelleri kendilerine özel terliklerle imalat alanına girebilmektedir. Görevliler dışında üretim alanına girenler ise bone, galoş ve maske takmak zorundadır.
Personele özel olarak dikilen kıyafetler sayesinde kurumsal kimlik tam olarak yansıtılmaktadır. Personel kıyafetleri ayrı bir ünitede düzenli olarak yıkanır ve ütülenir.

Modern Pişirme Koşulları
Üretim son sistem pişirme kazanlarında ve konveksiyonel fırınlarda gerçekleştirilmektedir. Profesyonel tarzda yerleştirilen kazanlar ve fırınlar sayesinde yemekler hijyenik, modern ve seri bir şekilde üretilmektedir.

İdeal Havalandırma Sistemi
Şirketimiz yemek kokularını anında tahliye eden modern bir havalandırma sistemine sahiptir. Bu sayede ağır kokuların kurum içinde yerleşmesi, bakterilerin dip köşelerde üremesi önlenir. Ürünlerin hijyeni ve personelin sağlığı açısından önemli bir yere sahip olan havalandırma koşulları, kaliteli üretimin önemli bir parçasıdır.

Su Arıtma Sistemi
Suyun kendi yapısında bulunan unsurlar gıda güvenliğine uygun şekilde; tam filtrasyondan geçirilerek üretime dahil edilir. Tortu giderme, karbon filtrasyon ve ultraviyole arıtma işlemlerinden sonra, su steril tanklara gelmekte ve kullanıma alınmaktadır. Şirketimizde arıtma işleminden geçmeyen su üretime giremez.

Soğuk Hava Depoları
Kaliteli ve hijyenik üretimin önemli aşamalarında biri malzemelerin muhafaza koşullarıdır. Bu nedenle Aslı Catering binasında soğuk hava depoları önemli bir yere sahiptir. Depolar; şarküteri deposu, sebze-meyve deposu, kuru gıda-bakliyat deposu ve et deposu olarak ayrılmıştır. Bu ayırım, her besin grubunun farklı ısılarda korunması esasına göre yapılmıştır. Depolar, işlerliği ve ısılarının ideal derecelerde tutulması için Gıda mühendisi tarafından günlük olarak kontrol edilir.

Ürünlerin Hijyeni ve Menü Planlama
Aslı Catering malzeme alımı konusunda çok hassas davranmaktadır. Yaş sebze meyve ve et gibi ürünler stoklarımızda yüksek miktarda asla bulundurulmaz.Mevsimine uygun olarak meyve ve sebzeler ile et taze olarak alınır ve depolarda muhafaza edilir. Depolardan üretime alınan ürünler, ayıklama işlemi ile doğal parçalarından ayrıştırılır ve sterilizasyona tabi tutulur. Ardından dinlenme havuzlarında uygun süre bekletildikten sonra dezenfektasyon sağlanmış olur. Ürünler bu işlemlerden sonra üretime alınır.

Şirketimizde menüler, pazarlama departmanı ve müşteri ilişkileri sorumlularının müşteri taleplerini dikkate aldığı, gıda mühendisi ve teknikerin kalori hesabını yaptığı ve şef aşçının pişim süresi ve uyumuna dikkat ettiği uzman bir ekip tarafından titizlikle hazırlanır.

Et ve Et Ürünlerinde Hijyen
Aslı Catering et konusuna özel bir önem verir.Aslı Catering asla mensei belli olmayan dondurulmuş et kullanmaz. İslami esaslardan ödün vermeden elde edilen, leziz ve sağlıklı besi hayvanlarından elde edilen etler, kontrol edildikten sonra soğuk hava zinciri bozulmadan şirketimize getirilir. Burada gıda mühendisimiz tarafından kontrol edilen etler onaylandıktan sonra soğuk hava depolarımıza alınır. Her parti etten alınan numuneler tetkik ettirilir. Sonuçlar Gıda sorumlusu tarafından kontrol edilir ve sonuçlar ilgili dosyada klase edilir. Porsiyonlardaki et miktarları sözleşmelerde belirlenen esaslara harfiyen uyar.

Hijyene Farklı Bir Yaklaşım
Aslı Catering yerinde hizmet, taşıma yemek ve catering hizmetlerinin tamamında mükemmel hijyen anlayışı ile hizmet verir.

Şirketimiz; üretim alanlarının hijyenini tamamlayacak önemli bir unsur olan haşere kontrolü konusunu profesyonel ekiplere devretmiştir. Hizmet verilen tüm alanlarla düzenli olarak haşere kontrolleri yapılmaktadır. Bu konudaki tüm riskleri sigorta kapsamına alarak hijyende zirveyi yakalamıştır. Yapılan temizlik çalışmalarınında sonuçları itibariyle kontrol edilmesi fikrinden hareketle “Temizlik Kontrol Analizi” çalışması başlatılmıştır. Tüm çalışmalarının sonuna kadar takipçisi olan şirketimiz “Temizlik Kontrol Analiz” sonuçlarını bilgisayar ortamında kayıt altına almıştır.

Yemek Nakil Araçlarının Hijyeni Yemeğin hijyeni kadar, servis yapılan araçların temizliği de çok önemlidir. Araçların temizliği; bakterilerin ürememesi ve çapraz kontaminasyonun (zararlı etkenlerin gıdalara dolaylı yoldan bulaşması)önlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Taşıma araçlarımız her servis sonrasında uygun kimyasallar kullanılarak temizlenmekte ve bir sonraki servise hijyenik şartlarda gitmektedir.

Yemeğin Sunumundan Sonraki Hijyen
Tesislerimizin her departmanında göze çarpan hijyen, yemeğin servisinin tamamlanması ve kirli kapların belirlenen standartlarda teslim alınması konularında da kendini göstermektedir. Özellikle kullanılmış kaplarla gelebilecek bakteri riskine karşı, tüm kirli kaplar bulaşıkhaneye farklı bir girişten ulaşır. Bu dış etkenlere karşı önemli bir tedbirdir ve Aslı Catering için önemli bir detaydır. Kullanılmış kaplar, yüksek ısılardaki son sistem bulaşık yıkama tünellerinde, ideal kimyasallarla temizlenir, durulanır ve kurulanarak kullanıma hazır hale getirilir.

.....

Hava Durumu
Saat
İNSAN KAYNAKLARI